این دیجیتال مارکتینگ است؟

یادم است حدوداً یک سال پیش در کارگاه آموزشی یکی از دوستانم شرکت کرده بودم. به‌خوبی به یاد می‌آورم که جایی ایشان فرمودند: «به‌طورکلی در راستای اهداف بازاریابی‌تان هر دیتا ای که شما در فضای مجازی از جایی به جای دیگر منتقل می‌کنید، دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.»

ما از آن دسته افرادی نیستیم که ورکشاپ دوستانمان را به هم بزنیم! مخصوصاً که اولین ورکشاپشان در یک شهری باشد؛ اما سنگینی این جمله تا مدت‌ها با من ماند که نهایتاً امروز منجر به نوشتن این پست شد.

نه‌تنها من که فکر می‌کنم همه کارشناسان این حوزه با جمله بالا به‌شدت مخالف‌اند. چون اگر به جریان اسپمینگ هم نگاه کنیم، اسپم دقیقاً جابه‌جایی دیتا از جایی به جای دیگر است که در راستای یک کمپین بازاریابی یا تبلیغات انجام می‌شود! و دیجیتال مارکتینگ اسپم نیست.

به‌طورکلی، من میگویم که دیجیتال مارکتینگ به شیوه‌های تأثیرگذاری گفته می‌شود که منحصراً در فضای مجازی بستری برای اجرای آن‌ها وجود دارد. دقت کنید: شیوه‌های تأثیرگذار. نه اینکه به هر جهت تیری بی اندازیم تا شاید یکی به هدف خورد.

متأسفانه کامنت زدن و تعامل کردن به این شکل که توسط ربات‌هایی که از طریق هشتگ ها به شما می‌رسند انجام می‌شود، تبدیل به یک شیوه مرسوم در شبکه‌های اجتماعی شده؛ اما دیجیتال مارکتینگ این نیست و قرار هم نیست نتیجه‌ای برای شما به وجود بیاورد. از انجام آن خودداری کنید و اگر تا الآن در حال انجامش بودید، همین الآن متوقفش کنید. این کار بسیار غیرحرفه‌ای، بسیار زشت و ناپسند است.

 

2 دیدگاه در “این دیجیتال مارکتینگ است؟”

  1. سلام عالی بود من تا الان از این ربات ها استفاده میکردم الان متوجه شدم خیلی در دیجیتال مارکتینگ اشتباه میکردم و فکر می کردم کارم درست است و الان همین الان بسیار آگاه شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *