کارت ویزیت، اتلاف هزینه یا یک فرصت خوب؟

کارت ویزیت، یکی از متداول ترین و اصلی ترین ابزارهای تبلیغات است که تقریبا همه نوع از کسب و کارها از آن استفاده میکنند.

این روزها با تغییراتی که در سبک زندگی مردم ایجاد شده، کارت ویزیت تا حدودی کاربرد خود را نسبت به قبل از دست داده. اما به نظر من همچنان یکی از باید های دنیای تبلیغات به حساب میاید، به شرطی که کمی هدفمندتر و با برنامه ریزی بهتر از آن استفاده کنیم.

در ادامه با من باشید تا توضیح بدهم که چرا کارت ویزیت کاربرد خود را تا حدودی از دست داده و چطور میتوان با کمی هوشمندی، همچنان از آن استفاده مفید کرد.

  • دور انداختن اوراق تبلیغاتی تبدیل به یک عادت شده است

متاسفانه یکی از بزرگترین چالش های بزرگ تبلیغات کاغذی، این است که دور ریختن آنها تبدیل به یک امر عادی شده و به چشم بارها دیده ایم که از این دست گرفته میشوند و از آن دست دور ریخته میشوند. از این رو، شما بابت طراحی و چاپ کارت ویزیت تان پول پرداخت کرده اید و در بعضی موارد برای توزیع آن هم هزینه کرده اید، اما به محض رسیدن به دست مخاطب، دور ریخته میشوند. و ما نام این را تبلیغات هدفمند نمیگذاریم!

بهتر است که کارت ویزیت خود را برای افرادی که در دایره ی کوچک تری به دور شما می آیند چاپ کنید. افرادی که از دفتر کار/فروشگاه یا … شما بازدید و خرید میکنند یا افرادی که خرید نکرده اند ولی برای خرید در آینده رقبت نشان میدهند. کارتتان را به کسی که آمده آدرس بپرسد ندهید. همیشه قبل از اینکه کارتتان را از جیبتان در بیاورید و به کسی بدهید، او را آنالیز کنید و از خود بپرسید که آیا کارت شما باعث تعاملات بعدی با او خواهد شد؟ سپس اقدام کنید.

  • چرا کارت ویزیت را پیش خودمان نگه داریم وقتی میتوانیم اطلاعات افراد را به سادگی در موبایل خود داشته باشیم؟

یکی از مواردی که به نظر من روی خیلی از چیزها تاثیر گذاشته، همین موبایل است. قابل حمل است و دست و پا گیر هم نیست. همه چیز هم میتوان در آن ریخت. از این راحت تر و کاربردی تر دیگر نمیشد!

یکی از دلایلی که مردم کارت ویزیت شما را پیش خود نگه نمیدارند، همین است که آنها شماره همه ی افرادی که به آنها نیاز دارند و یا با آنها در تعاملند را در موبایلشان دارند. این شاید خیلی خوب باشد. اما هنوز برای شما یک مشکل است. بهتر است که در چنین مواردی حتما به شخص بگویید که شماره اش را به شما بدهد و در تقابل شماره ی شما را هم در موبایل خود ذخیره کند. پس از این، کارت خود را که خلاصه ای از اطلاعات دیگری از جمله ایمیل و آدرس محل کارتان در آن هست را به او بدهید. ولی حتما قبل از آن مطمئن شوید که او شماره ی شما را ذخیره کند.

  • کارت ویزیتمان از چه استاندارد هایی بهرمند باشد که بتواند جلب توجه کند؟

استاندارد های امروز با گذشته فرق میکنند و این استاندارد ها همینطور هم تغییر خواهند کرد تا جایی که به نظر من در آینده چاپ کارت ویزیت بی معنی باشد. اما امروز که همچنان کاربرد دارد، بیایید از آن بهترین استفاده را داشته باشیم!

جنس کارت ویزیتتان را خاص انتخاب کنید.

جنس های مقوایی مرسوم برای حس لامسه ی مردم عادی شده اند. کارتی را به دست مردم بدهید که کمتر با آن جنس برخورد کرده باشد. مثلا کارت های پی وی سی که از جنس همان کارت های اعتباری است. شاید به این خاطر که سعی میکنیم از کارت های اعتباری مان به خوبی محافظت کنیم، در ناخودآگاهمان از کارت ویزیت های پی وی سی هم درست نگهداری کنیم و حداقل اگر آنها را دور نمیریزیم، در یک کشو یا جا کارتی از آنها نگهداری کنیم. با توجه به تجربه ای که داشته ام، به نظر من این اصلا بعید نیست.

طراحی کارت ویزیتتان را تا حد ممکن ساده و خاص انجام دهید.

وقتی در ذهنم میخواهم به کارت ویزیت فکر کنم، میلیون ها طرح شلوغ با رنگ های جیغ در ذهنم میایند که واقعا فکر کردن به آنها اذیتم میکند. مردمی که در ایران زندگی میکنند هم باید تجربه همسویی با من در مورد کارت ویزیت داشته باشند. پس مطمئن هستم آنجایی که یک کارت ویزیت ساده به دست آنها بدهیم، سبک بودن رنگ ها و طراحی آن، جذابیتی که از در آرامش ورود میکند را با خود برای آنها به همراه خواهد داشت. و این شاید دلیل دیگری باشد که شخص کارتتان را پیش خود نگه دارد.

به تازگی نیز دیده ام نمونه ای از کارت ویزیت هایی که با قالب های خاصی برش خورده اند. مثلا کارت ویزیت یک آتلیه عکاسی که به شکل یک دوربین برش خورده و به کمک طراحی بصری اش، کاملا شبیه سازی از یک دوربین دیجیتال است. یا یک سالن آرایش که کارت ویزیتش مثل یک شانه ی چوبی است که هم کاربرد شانه کردن دارد و هم اطلاعات تماس روی آن درج شده…

اگر کمی فکر کنیم و سعی کنیم که خلاقانه پیش برویم، خیلی کارها هست که میتوانیم انجام دهیم تا کارت ویزیت مان خاص جلوه کند و تاثیر بیشتری بگذارد.

اما حتی اگر هزینه چنین کارت هایی برایمان غیرمنطقی بود، همان طراحی ساده و خاص با جنس پی وی سی میتواند بهترین گزینه برایمان به شمار برود.

برچسب: , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *