محدودیت های اینستاگرام از جان ما چه میخواهند؟

فکر می‌کنید چند نفر در ایران توسط یک حساب کاربری در اینستاگرام برای بازاریابی کسب و کارشان فعالیت میکنند؟ هزار نفر؟ ده هزار نفر؟ صد هزار نفر؟ اگر از ایران بیرون بیاییم و به کل جهان نگاه کنیم چطور؟ صدها هزار که شاید حتی میلیون‌ها نفر از کاربران اینستاگرام در حال بازاریابی کسب و کارشان در این فضا هستند و روز به روز هم بر این تعداد افزوده می‌شود. اما مثل همه شبکه‌های اجتماعی دیگر، اینستاگرام هم یک سری محدودیت هایی برای افرادی که به سرعت به دنبال جذب دنبال کننده می‌روند لحاظ کرده که تا همین چندی پیش خط قرمزهای آن به خوبی برای کارشناسان شبکه‌های اجتماعی روشن بود و باعث می‌شد که علی‌رقم وجود محدودیت‌ها، همچنان بتوانند با نرخ بازخورد مناسبی با فالو/آنفالو به دنبال جذب دنبال کننده بروند. حتی افرادی که اطلاعات زیادی نداشتند و طبق شنیده ها و غیره در حال پیدا کردن مخاطبان خود بودند نیز، دچار مشکلات خاصی نمی‌شدند و نهایتا هفته ای یک بار برای 24 ساعت بلاک می‌شدند.

فالو/آنفالو همواره به عنوان یکی از شیوه‌های بدون هزینه یا کم هزینه و پرطرفدار برای جذب دنبال کننده در اینستاگرام به شمار میرود و افراد زیادی با این شیوه، مخاطبان اولیه خود را بدست می‌آورند و عده‌ای نیز در تایم‌لاین فعالیت خود، برای همیشه یک جایگاه را به این عمل اختصاص داده اند.

اگر در مورد محدودیت‌های اینستاگرام در اینترنت جستجو کنید، کارشناسان زیادی هستند که راهنمایی هایی برای اینکه چگونه فالو/آنفالو کنیم تا محدودیت‌های اینستاگرام زیرپا گذاشته نشود ارائه داده‌اند.

یک کارشناس گفته بود:

شما می‌توانید روزانه هر یک ساعت، به 160 حساب کاربری فالو رکوئست بفرستید.

کارشناس دیگری نوشته بود که:

هر 5 دقیقه می‌توانید 50 نفر را تا سقف 600 نفر در روز فالو کنید.

راهکار خود من هم این بود که:

می‌توان هر 45 دقیقه به 200 حساب کاربری، تا سقف 800 بار در طی 1 روز فالو رکوئست فرستاد.

اما همه این‌ها را دیگر فراموش کنید. همه این‌ها، هرچه که بوده، دیگر دورانش گذشته و اینستاگرام محدودیت های «بی‌رحمانه» و به شدت «سخت» را برای میلیون‌ها کاربر خود در نظر گرفته است.

کاربران بسیاری به شدت از اینکه اخیرا فالو رکوئست های‌شان ثبت نمیشد و باعث اخلال در فعالیت‌شان شده گله می‌کردند. تعدادی از دوستان و همکارانم، ایمیل می‌زدند و یا تماس می‌گرفتند و جویای یک راه حل بودند. حتی تیم دیجیتال مارکتینگی که در مجموعه من فعالیت می‌کنند هم به خاطر این محدودیت‌ها، از برنامه ریزی هایشان عقب مانده بودند و دلیلش را هم نمی‌دانستند و از طرفی مشتری ها گله‌مند بودند که چرا سرعت پروموشن پایین آمده؟

این شد که دست به کار شدیم و از حدود سه هفته پیش، به صورت آزمون و خطا، روی چند حساب کاربری مختلف با برنامه‌های متفاوتی شروع به فالو کردن کاربران در اینستاگرام کردیم.

اولین اتفاق بزرگ و بسیار بدی که رخ داده این است:

تعداد فالو رکوئست های قابل پذیرش از 200 به 40 عدد کاهش پیدا کرده!

این اتفاق به خودی خود برای هر ادمین و کارشناس شبکه‌های اجتماعی که اینستاگرام را به عنوان یک پلتفرم برای بازاریابی محتوا انتخاب کرده کافی است که بخواهد برای یک دوره افسردگی طولانی مدت، دلایل لازم را داشته باشد. اما عجله نکنید؛ وضعیت خراب تر از این هم شده است.

من تا همین یک ماه پیش تضمین می‌کردم که شما اگر روزی 800 فالو رکوئست را در طی 4 مرحله با فاصله زمانی 45 دقیقه یک‌بار برای 200 حساب کاربری بفرستید، هیچوقت بلاک نخواهید شد و بعد از دو هفته از شروع این پلان در صورت استمرار، بسته به قدرت محتوای صفحه‌تان، روزانه بین 60 الی 170 دنبال‌کننده جذب خواهید کرد. اما امروز راه حل از این قرار است که شما روزانه 16 بار می‌توانید در فاصله ی زمانی 25 دقیقه، برای 40 نفر تا سقف 640 حساب کابری، فالو رکوئست بفرستید و فعلا میتوان گفت بین بازه 40 تا 120 فالور روزانه بدست خواهید آورد.

این پلان 40/25/640 یک کابوس برای من و همکارانم است. چون اگر تا دیروز برای 800 فالور، 4 بار به اینستاگرام سر می‌زدیم، امروز باید 16 بار این‌کار را انجام دهیم، آن هم برای تعداد 640 حساب کاربری و نه 800 تا. حال تصور کنید چه آشفته بازاری است وقتی که مثل ما، مدیریت ده ها حساب کاربری را بر عهده دارید که علاوه بر تولید محتوا، وظیفه ی فالو/آنفالو آن‌ها هم بر عهده شماست.

همیشه همکاران زیادی سوال می‌کنند که چرا در تیم من، فالو/آنفالو دستی انجام میشود و چرا از ربات ها استفاده نمی‌کنید؟

من دلایل زیادی برای عدم استفاده از ربات‌ها دارم. یکی از اصلی‌ترین آن‌ها این است که ما کاملا هدف‌مند فالو/آنفالو را انجام می‌دهیم. یعنی بچه‌های تیم ما، هنگام فالو کردن حواسشان هست که پروفایل‌های متفرقه را فالو نکنند، در صورتی که ربات ها توانایی لحاظ کردن خیلی از تفکیک‌هایی که مد نظر ما هست را ندارند. (در تعریف متفرقه: پروفایل‌هایی که میتوان از اسم و تصویر پروفایل‌شان تشخیص داد که: 1.محتوای غیر اخلاقی دارند 2.ایرانی نیستند 3.اکانت های تجاری هستند و بسیاری از موارد حائز اهمیت دیگر.)

یکی دیگر از دلایلم این است که ربات‌ها باعث ایجاد ابهاماتی برای اینستاگرام می‌شوند که ممکن است تصور کند برای مردم اسپم می‌فرستیم و در نتیجه اکانت‌مان را از دسترس خارج کند و این خیلی اتفاق بدی است و من به هیچ وجه خطرش را نمی‌پذیرم.

از همه این ها گذشته، در نهایت یک سوال بزرگ اینجا ایجاد میشود:

دلیل ایجاد کردن این محدودیت ها از جانب اینستاگرام چیست؟

از چندماه پیش، همه کاربران اینستاگرام در تایم‌لاین‌شان پست هایی از افرادی می‌دیدند که در فالویینگ‌شان حضور نداشتند و معمولا هم هر 10 پست در میان پدیدار می‌شدند.

امکانی که جدیدا به اینستاگرام اضافه شده است، اجازه میدهد همه کاربرانی که حساب کاربری‌شان را به بیزینس اکانت سوییچ کرده اند، با پرداخت مقداری پول پست مورد نظرشان را در معرض دید هزاران نفر قرار دهند. اینستاگرام در این قابلیت جدید، به شما اجازه می‌دهد که بر اساس تفکیک منطقه جغرافیایی پست‌تان را به نمایش بگذارید.

به عقیده ی من اینستاگرام برای گسترش این سرویس، تصمیم به ایجاد محدودیت هایی گرفته است که به دنبال آن احساس نیاز به این خدمات جدید را برای مخاطبانش تقویت کند. این ماجرا خبر از این می‌دهد که قرار است شیوه های مارکتینگ در اینستاگرام دست‌خوش تغییرات بسیاری گردد. اینکه اینستاگرام تا چه حد بتواند در برابر چیزی که کاربرانش تا امروز به آن عادت کرده بودند بایستد و ویژگی های جدیدی را ارائه دهد، مسئله ایست که فقط زمان میتواند آن را مشخص کند. همه ما به خوبی می‌دانیم که در عصر کنونی، عوض کردن سناریو برای ذهن مخاطب یک چالش بزرگ است و آن‌ها به راحتی از بازی ای که مهره هایش را نشناسند یا دوست نداشته باشند، خارج میشوند. اما باید ببینیم که مدیران اینستاگرام چگونه و با چه سیاستی قصد دارند که کاربران فعلی را حفظ کرده و همچنان به دنبال کاربران جدید باشند.

عرفان جمال زاده – کارشناس شبکه‌های اجتماعی

13 مرداد 1396

 

برچسب: , , , ,

2 دیدگاه در “محدودیت های اینستاگرام از جان ما چه میخواهند؟”

 1. سلام مطلب تون رو خوندم جالب و‌قابل توجه بود. من امروز دی ماه نود و هفت در حال ایجاد پیج کاریم هستم. میخواستم بدونم با توجه به اینکه مطلب شما مربوط به سال گذشته است، امروز محدودیت فالو و آنفالوی اینستا چه تغییری کرده است؟ من هم به صورت دستی این کارو انجام میدم.
  ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام.
   ممنون از شما
   متاسفانه الگوریتم اینستاگرام تا حد زیادی تغییر کرده و شما نهایتاً در طول هر 24 ساعت هر یک ساعت و نیم یکبار میتونید برای 30 الی 40 اکانت فالو رکوئست بفرستید. بیشتر از 4 بار اینکار رو انجام ندید یعنی نهایتا 180 اکانت رو فالو کنید.
   به صورت کلی در حال حاضر فالو آنفالو یک رفتار اسپم گونه توسط اینستاگرام شناخته میشه و استفاده از این شیوه راه مناسبی نیست.
   راه حل برای پیج های تجاری/غیر تجاری کوچک تبادل تبلیغ با پیج های همسطح هست که میتونید جواب مناسبی ازش دریافت کنید.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *